Haber

Ünlü Rus gazetecilerin tehdit edildiği film Ukrayna’da gösterime girdi

Dmitriy Kiselev, Rossiya Segodnya Uluslararası Haber Ajansı Genel Müdürü Rossiya Segodnya ve Russia Today (RT) Genel Yayın Yönetmeni Margarita Simonyan, Rossiya 1 televizyonu sunucuları Vladimir Solovyov ve Olga Skabeyeva’ya yönelik ölüm tehditleri hakkında bir belgesel yayınladı. Geçen yıl Kiev rejimi tarafından bu gazetecilere yönelik suikast girişimi FSB tarafından engellendi.

2022 yılının başında 2+2 televizyonu Youtube kanalında Kiev bölgesine bağlı Buça kentinde yaşanan olayları konu alan ‘Uzlaşma’ adlı bir belgesel yayınladı. Sinemada Moskova tarafından defalarca ‘sahte’ olarak nitelendirilen olaylarda Rus ordusu işkence ve cinayetle suçlanıyor. Filmde Ukrayna’da Mossad benzeri bir yapının kurulması ve Rus lider Vladimir Putin’in yanı sıra Rus askerlerinin ‘yargısız infaz’ edilmesi konu ediliyor.

Filmde, ” Savaşın önemli bir bileşeni suçun teşvik edilmesidir. Bu yüzden Kiselev, Skabeyeva ve Solovyov’un da buna hazırlıklı olması gerekiyor.”kelimeler geçer.

‘Propaganda’nın çatışmanın değerli bir unsuru olarak tanımlandığı, Rus gazeteci ve televizyon sunucularının ‘savaş suçu faili’ ilan edildiği sinemada. Rossiya Segodnya Genel Müdürü Dmitriy Kiselev ve Rossiya Segodnya ile Russia Today Genel Yayın Yönetmeni Margarita Simonyan’dan da bahsediliyor.

Filmde ayrıca İsrail Savunma Kuvvetleri subayı ve askeri analist Yigal Levin de var. “Bazen kışkırtma terörden beterdir. Provokasyon derken her türden propagandacıyı kastediyorum, bunlar onların kanalları. Simonyan ve diğer tüm propagandacılar da haksız. İsrail açısından bakıldığında sorumlulukları çok daha büyük.”ifadeler yer almaktadır.

Film ” Sizin için geleceğiz, hiçbiriniz saklanamayacaksınız”Verhovna Rada kürsüsünden Ukrayna Güvenlik Servisi Başkanı Vasily Malyuk’un sözleriyle. “Rus askerleri için tek yol ölüm”sözleriyle sona erer.

Şimdi, Nisan 2022’de, Rusya Savunma Bakanlığı, Bucha’nın Rus Silahlı Kuvvetlerinin kontrolü altında olduğu süre boyunca, tek bir yerel sakinin rastgele şiddet eylemlerine maruz kalmadığını yineledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu