Haber

Depremde yıkılan Hatay Valiliği’nin tarihteki büyük önemi! Türkiye Cumhuriyeti’ne katılma kararı burada alındı.

Merkez üssü Kahramanmaraş olan 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerle büyük tahribata yol açan Hatay, akşam saatlerinde birbiri ardına sallandı. 20.04 sıralarında Defne ilçesinde 6.4 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Dakikalar sonra Samandağ’da 5.8 ve 5.2 büyüklüğünde iki deprem daha meydana geldi.

DEPREMİN BÖLÜMÜ Çöktü

Kahramanmaraş’ta meydana gelen iki büyük depremde hasar gören tarihi Hatay Valilik binasının bir bölümü dün gece 3 dakika ortasında meydana gelen 6.4 büyüklüğündeki depremde çöktü. Yıkılan binanın Türkiye Cumhuriyet tarihindeki değeri çok büyüktür.

TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİNE KATILMA KARARI BU BİNADA ALINMIŞTIR.

1927 yılında yapımına başlanan bina, Hatay Valiliği olarak kullanılmıştır. Binanın mimari projesi Halepli bir mühendis tarafından çizilmiş, uygulaması yerel ustalar tarafından yapılmıştır. Mali kaynakları dönemin İskenderun Sancağı İdare Meclisi tarafından karşılanmıştır. Yıkılan tarihi binada 29 Haziran 1939’da 40 milletvekilinden oluşan Hatay Millet Meclisi, bu binada Türkiye Cumhuriyeti’ne katılma kararını oybirliğiyle aldı. Bu nedenle yapının, Hatay ve Türkiye’nin yakın siyasi tarihinde hafıza değeri olan özel bir değeri vardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu